1394 689 0912 info@golshin.com

واژه های رایج در ویدئو کنفرانس

شرکت بازرگانی و خدماتی گلشین پیجینگ, مقالات واژه های رایج در ویدئو کنفرانس

پیجینگ مقالات

واژه های رایج در ویدئو کنفرانس

ارسال شده توسط مصطفی محمدی

Endpoint :
هر یک از پایانه های ویدیو کنفرانس که قابلیت برقراری ارتباط، ارسال و دریافت صدا و تصویر را داشته باشد. این پایانه ها می توانند به دو صورت سخت افزاری مثل POLYCOM HDX 6000 یا نرم افزاری مثل یک کامپیوتر که نرم افزار POLYCOM PVX روی آن نصب شده باشد.

Codec :
مغز اصلی پایانه ویدیو کنفرانس که کلیه تجهیزات مثل دوربین ، میکروفون ، نمایشگر و تجهیزات جانبی به آن متصل می شوند و عهده دار مسئولیت اصلی کار و فشرده سازی و بازگشایی بسته های اطلاعاتی می باشد. در پایانه های سخت افزاری این بخش همان قطعه ای است که کابل کلیه تجهیزات به آن متصل می گردد و در پایانه های نرم افزاری کامپیوتر به علاوه نرم افزار ویدیوکنفرانس نقش Codec را دارد.

multipoint control unit – MCU :
زمانی که دو سیستم ویدیوکنفرانس با یکدیگر در تماس هستند ، سیستم سوم نمی تواند به هیچ یک از این سیستم ها متصل گردد. برای برگزاری جلسات چند طرفه همزمان نیاز است واحدی میزبان کلیه سایتها قرار گیرد. این سیستم واسط باید تماس های ورودی را دریافت صدا و تصویر آنها را ترکیب و مدیریت کرده و صدا و تصویر ترکیب شده را برای کلیه سایتها ارسال کند. واحدی که چنین نقشی را در شبکه ویدیوکنفرانس دارد اصطلاحا MCU) Multipoint Control Unit) گفته می شود. MCU یا به صورت داخلی در بعضی پایانه های ویدیوکنفرانس مثل HDX 7000, 8000, 9000 با تعداد محدود وجود دارد یا به صورت سخت افزاری جداگانه برای تعداد نقاط بیشتر مثل POLYCOM RMX

AES :
پروتکل رمزنگاری استاندارد موسسه بین المللی ITU که از یک رمز ۱۲۸ بییتی استفاده می کند. در یک محاسبه تئوری تخمین زده می شود برای رمز گشایی اتفاقی از این پروتکل ، سریعترین رایانه حال حاضر جهان می بایست به اندازه عمر زمین وقت صرف کند. این رمز در ابتدای یک ارتباط تولید و در انتهای آن از بین می رود. بنابر این چنانچه ارتباطی با بهره گیری از این استاندارد رمز نگاری شده باشد با اطمینان بالایی می توان گفت که حداقل از طریق نفوذ شبکه ای این ارتباط کاملا امن است.

حذف اکوی صدا (Echo-Cancellation)
در یک ارتباط ویدئوکنفرانس، صدائی که از یک پایانه و پایانه دیگر انتقال می یابد هم توسط فرد مقابل و هم توسط میکرفون سایت ارسال کننده بازگشته و فرد سخنگو صدای خود را می شنود. تکرار این فرایند موجب ایجاد صداهای ناهنجار و نهایتاً عدم امکان برقراری ارتباط صوتی بین سایتهای مختلف میگردد فن آوری Echo Cancellation صدای بازگشتی را از روی الگوی صدای ورودی ، شناسائی و حذف میکند.

تنظیم شدن صدا Automatic Gain Control – AGC :
این فن آوری، شدت صدای افراد با فواصل مختلف از میکروفون را تنظیم میکند. بدین ترتیب صدای یک فرد با فاصه ۲/۱ متر از میکروفون و صدای فرد دیگر با فاصله دو متر از میکروفون با شدت یکسان به سایت مقابل ارسال میگردد.

حذف اتوماتیک صداهای اضافی (Automatic Noise Suppression) :
به طور معمول در محیط اطراف ما صداهای ناخواسته ای وجود دارند که مرتباً تکرار میشوند فن آوری حذف اتوماتیک صداهای اضافی، این قبیل صداها (مانند صدای کولر) را شناسائی و آنها را از صدای ارسالی به سایتهای مقابل حذف می نماید.

ردیابی صدا (Voice Tracking) :
با استفاده از این تکنولوژی صدا فرد گوینده ردیابی میشود و دوربین، روی سخنگو تنظیم میگردد شایان ذکر است که این فن آوری صدا انسان و اشیاء را از یکدیگر تشخیص داده و نسبت به صدای اشیاء حساسیتی ندارد.
برای نخستین بار شرکت POLYCOM این فناوری را در پایانه های سخت افزاری View Station بکار گرفت و امروزه با ارتقای آن سیستم فوق هوشمند Eagle Eye Director را به بازار عرضه کرده که شخص سخنگو را نه تنها از مسیر صدای ورودی بلکه با توجه به چند پارامتر مثل حرکت گونه ، چانه و بدن تشخیص داده و یک تصویر Close up از سخنگو دریافت و برای سایت مقابل ارسال می کند. این سیستم دقیقا مثل یک کارگردان دوربین را هدایت و جلسه را کنترل می کند.

ترکیب صدا (Audio Mixing) :
قابلیت میکس کردن (ترکیب کردن) صدا درکدک، امکان انتخاب دلخواه منابع صوتی را در خروجی های صدا فراهم می آورد. برای مثال اگر دستگاه شما دارای دو خروجی صدا باشد، هر کدام از این خروجی ها میتواند بنا به درخواست شما صداهای جداگانه را ترکیب و پخش نمایند.

مکانیسم های کنترل کیفیت سرویس (QoS Mechanisms) :
در شبکه های پاکتی (Packet Based Networks) مثل شبکه IP اطلاعات بین اجزاء شبکه به صورت بسته بسته که هر بسته یک پاکت (Packet) نامیده میشود، منتقل میگردند. این امر سبب میشود که هر جزء در شبکه بتواند با بیش از یک جزء دیگر به صورت همزمان ارتباط برقرار کند.
به عبارتی دیگر، مسیر ارتباطی موجود را برای ارتباط با اجزا مختلف به اشتراک میگذارد ولی از طرفی، کیفیت ارتباط بین اجزاء مختلف در شبکه های پاکتی را نمی توان تضمین نمود. لذا مکانیسم های مختلفی در این خصوص ابداع شده است تا حتی المقدور امکان حفظ کیفیت در کاربردهایی که نیاز به تضمین کیفیت وجود دارد، به وجود آید.
با این تکنیک بسته های اطلاعاتی بسته به پارامترهای مختلف مثل آدرس گیرنده یا فرستنده یا محتوای آن مثل صوت ، تصویر یا داده می توانند دسته بندی و اولویت دهی شوند.
در پایانه هاو سیستم های شبکه ویدیوکنفرانس عموما این بسته ها با توجه به محتوا اولویت بندی می شوند و در حالت پیش فرض بالاترین اولویت به صدا و بعد تصویر و بعد Content ( اسناد در حال نمایش ) داده می شود.

مدیریت از طریق وب (Web Management) :
مدیریت از طریق وب، امکان دسترسی به سیستم ویدئوکنفرانس را از هر نقطه بر روی شبکه فراهم می آورد. کافیست که از طریق یک کاوشگر استاندارد مثل Internet Explorer، پس از وارد کردن رمز به دستگاه متصل شوید. سیستم ها دقیقا مثل یک وب سرور عمل نموده و در هنگام ارتباط یک مرورگر وب صفحه های وبی که از طریق آنها می توان تنظیمات سیستم را تغییر داد یا شرایط کار سیستم را مانیتور کرد در اختیار مرورگر قرار می دهند.

مدیریت از طریق استاندارد simple network management protocol) SNMP):
یکی از مشهورترین استانداردها برای کنترل دستگاههای مختلف از طریق شبکه میباشد. سیستم های حاوی این استاندارد می توانند پارامترهای کاری خود را در قالب متغیرهایی به سیستم های مدیریت ارسال کنند. سیستم های مدیریت با استفاده از همین استانداردها این متغیر ها را دریافت و مانیتور می کنند. حتی از همین طریق می توان این پارامترها را که به تنظیمات سیستم مربوط است تغییر داد.

lost packet recovery – LPR :
تکنولوژی بازیافت بسته های اطلاعاتی به مقصد نرسیده. بسته های اطلاعاتی عموما مسیری طولانی را از میان واحدهای مختلف طی می کنند تا به مقصد برسند. در این راه بسیاری از عوامل می توانند مانع از رسیدن بعضی از بسته ها به مقصد گردند. در یک ارتباط ویدیوکنفرانس این به معنی از دست رفتن قطعه کوچکی از صدا یا تصویر است.
تجهیزات پلیکام با استفاده از تکنولوژی LPR بسته های از دست رفته را با توجه به محتوای بسته های رسیده بازسازی می کنند.

Presentation :
در جلسات ، ارائه اسناد و تصاویری که به توضیح منظور سخنگو کمک کند Presentation نامیده می شود. چون ویدیوکنفرانس فناوری شبیه سازی جلسات رودررو می باشد ، امکان Presentation در آنها ضروری است. پایانه ها از طریق درگاه های موجود بر روی کدک می توانند به تجهیزات جانبی متنوعی مثل رایانه ، Document camera ، VCR و غیره وصل شده و تصویر و صدای این تجهیزات را برای سایت مقابل ارسال کنند.

Dual Monitor :
برای آنکه ارائه مطلب با تاثیر گذاری بیشتری باشد بهتر است در حالی که Presentation در حال نمایش است ، تصویر شخص سخنگو نیز قابل مشاهده باشد. اکثر سیستم های ویدیوکنفرانس این قابلیت را دارند که این دو تصویر را به صورت همزمان ارسال و دریافت کنند. این خاصیت اصطلاحا Dual monitor خوانده می شود.

Streaming :
بعضی از شرکت کنندگان جلسه تنها بیننده بوده و نیازی به تعامل و گفتگو با حاضرین جلسه ندارند. این گروه می توانند بجای تهیه تجهیزات پایانه ویدیوکنفرانس از قابلیت Streaming بعضی از تجهیزات استفاده کرده و تنها با داشتن یک رایانه و مرورگر تصاویر جلسه را مشاهده و صدای آنها را بشنوند.
عمل باز پخش تصاویر جلسه در یک Subnet ، Streaming نام دارد.

People + Content :
نمایش همزمان تصویر طرف مقابل و Presentation . در این حالت سیستم پخش کننده Presentation مستقیما به پایانه ویدیوکنفرانس متصل می گردد.

People + Content IP :
ارسال تصاویر یک رایانه برای ارائه به سایت مقابل از طریق شبکه IP با استفاده از نرم افزار مربوطه. در این حالت پخش کننده Presentation بطور مستقیم به پایانه ویدیوکنفرانس وصل نشده و از طریق شبکه تصاویر را به پایانه می رساند .

People On Content :
نمایش تصویر شخص روی Presentation نظیر آنچه در گزارشات هواشناسی مشاهده کرده ایم. سیستم POLYCOM HDX 8000 دارای چنین قابلیتی است. برای اجرای آن گزارشگر در مقابل یک زمینه آبی رنگ قرار گرفته و دوربین اصلی تصویر ایشان را در یافت می کند. از طرف دیگر نقشه یا Presentation تصویر زمینه را فراهم می کند. در حالتی که People on content فعال است ، طرف مقابل Presentation را در زمینه و تصویر گزارشگر را روی آن می بیند.

Noise reduction :
کاهش نویز از صدای ورودی. صدا های یکنواخت با الگوی تکرار شونده منظم غالبا به صورت ناخواسته در تجهیزاتی مثل فن ایجاد میشوند که می توانند روی کیفیت ارتباط تاثیر نامطلوبی داشته باشند. سیستم های حرفه ای ویدیوکنفرانس اینگونه صدا ها را تشخیص و از صدای ارسالی حذف می کنند.

Port :
درگاه یا جایگاهی که بخش های مختلف یک سیستم یا دو سیستم مجزا به تبادل اطلاعات یا سیگنال می پردازند. درگاه های فیزیکی موجود بر روی کدک ویدیوکنفرانس که دوربین ، میکروفون یا کابل شبکه به آن وصل می شوند یا درگاه هایی که تجهیزات جانبی مثل VCR به آن وصل می شوند مثالهایی از Port هستند.

Gatekeeper ( دروازه بان ) :
یکی از اجزای نظارتی اصلی در شبکه های بزرگ ویدئو کنفرانس بوده که end point ها در آن با کمک استاندارد E.164 رجیستر شده و دارای داخلی های منحصر به فرد می گردند . end point ها از این پس قادر خواهند بود تنها از طریق شماره گیری این داخلی ها به جای آدرس آی پی دستگاه طرف مقابل به آن متصل گردند .
وقتی تعداد پایانه های ویدئو کنفرانس در شبکه زیاد می شود نیاز به دروازه بان ضروری به نظر می رسد. دروازه بان وظایفی از قبیل ترجمه آدرس، کنترل دسترسی، تصدیق هویت، مدیریت پهنای باند و… را به عهده دارد. در شبکه ویدئو کنفرانس که دروازه بان وجود داشته باشد ارتباط پایانه ها با یکدیگر و با واحد کنفرانس چند نقطه ای (MCU) الزاما” از طریق دروازه بان انجام می شود. به قسمتی از شبکه که توسط دروازه بان مدیریت می شود حوزه یا Zone اطلاق میگردد.
از طرفی این دروازه بان وظیفه حفاظت از مرزهای شبکه را برای جلوگیری از دسترسی های ناخواسته را نیز به عهده دارد.

Picture –in-picture :
به نمایش زنده یک تصویر روی یک تصویر اشاره دارد. معمولاً تصویر (کوچکتر) تصویر سایت محلی و تصویر زمینه (بزرگتر) تصویر سایت دور دست می باشد.

Firewall :
دیوار آتش که در مرز میان شبکه درون سازمانی و شبکه خارجی ( مثلاً اینترنت ) قرار گرفته و جهت تامین امنیت و حفاظت از کاربران سازمانی در برابر حملات بیرونی ، تنظیم و پیکربندی می شود .

ورودی و خروجی XGA :
خروجی XGA امکان اتصال سیستم ویدئوکنفرانس با نمایشگرهای دارای قدرت وضوح بالا، و پورت ورودی XGA امکان اتصال مستقیم کارت گرافیکی کامییوتر به سیستم ویدئوکنفرانس را فراهم می آورد. بنابراین میتوان محتوای کامپیوتر را با سایت (های) دیگر در کنفرانس به اشتراک گذاشت. همچنین در صورت عدم دسترسی به تلویزیون، می توان از مانیتور کامپیوتر یا ویدئوپروژکتور به عنوان صفحه نمایش استفاده نمود. با استفاده از فن آوری XGA Loop میتوان از یک مانیتور هم به عنوان صفحه نمایش کامپیوتر و هم به عنوان صفحه نمایش سیستم ویدئوکنفرانس استفاده نمود.

Web interface :
اکثر تجهیزات دارای یک رابط کاربری مبتنی بر وب هستند که از طریق آن می توان سیستم را کنترل نموده و بعضی پارامترهای آنرا تغییر داد .

Menu :
رابط کاربری موجود روی سیستم ها به صورت منو و زیر منو است که میتوان توسط آن با سیستم کار کرده یا تنظیمات آن را تغییر داد .

H.264 :
یکی از انواع الگوریتم های فشرده سازی تصویر بوده که امروزه به عنوان متداولترین تکنیک فشرده سازی در مباحث ضبط و پخش تصاویر ویدئویی با کیفیت HD مورد استفاده قرار می گیرد . در الگوریتم این فشرده سازی ، تنها بخش هایی از تصویر که تغییری در آن حاصل شده بازسازی می شود و به این شکل حجم اطلاعات تصویری به میزان قابل ملاحظه ای کاهش می یابد و پهنای باند کمتری مورد نیاز خواهد بود.
سیستم های ویدئو کنفرانس پلی کام با استفاده از استاندارد H.264 High Profile امکان ارسال و دریافت تصاویر HD را با عرض باند ۵۱۲ Kb/s دارا می باشند .

H.239 :
یکی از استانداردهای سازمان ITU-T که جهت ارسال و دریافت داده های چند رسانه ای حجیم به صورت همزمان بر روی شبکه های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد . در سیستم های ویدئو کنفرانس از این استاندارد به صورت خاص جهت ارسال و دریافت Presentation در هنگام استفاده از دو مانیتور استفاده می شود .

H.323 :
یکی از استانداردهای ITU-T که به عنوان پروتکل اصلی سیگنالینگ و کنترل در پایانه های ویدئو کنفرانس ، وظیفه برقراری ، نگهداری و خاتمه تماس را بر عهده دارد .

استاندارد های کد گذاری صدا :

G.711 :
استانداردی برای کدگذاری صدا است که در سیستم های تلفن معمولی بکار میرود از اینرو به منظور تعامل با سیستم های تلفنی، پشتیبانی از این استاندارد در کلیه ترمینال های ویدئوکنفرانس اجباری میباشد. در این استاندارد فرکانس های صوتی تا ۳٫۵KHz به فرمت دیجیتال ۶۴Kbps تبدیل میشوند.

G.722 :
در این استاندارد با استفاده از روش ADPCM، سیگنال های صوتی تا ۷KHz با پهنای باند ۴۸/۵۶/۶۴Kbps کد شده و کیفیت صوتی مناسب ارائه میگردد.

G.722.1 :
این استاندارد نسخه بهبود یافته تر از G.722 میباشد و کیفیتی مشابه را در پهنای باند ۲۴/۳۲Kbps ارائه میکند.

G.723.1 :
این استاندارد صوتی برای کاربردهای با پهنای باند بسیار پائین ۵٫۳/۶٫۳Kbps مورد استفاده قرار میگیرد و کیفیتی معادل استاندارد معادل استاندارد G.711 را ارائه میدهد.

G.728 :
این استاندارد کد گذاری، سیگنال های صوتی ۳٫۴KHz را با پهنای باند ۱۶Kbps کد میکند.

G.729 :
یکی از الگوریتم های فشرده سازی صدا که صدای دیجیتال را در پکت های به طول ام میلی ثانیه و با نرخ ۸ Kb/s فشرده می نماید . G.729 به عنوان یکی از اصلی ترین کدک های فشرده سازی صدا در پایانه های ویدئو کنفرانس مورد استفاده قرار می گیرد .

GSM :
فناوری شبکه موبایل که سرویس sms را هم پشتیبانی می کند.

KAVA-VCRC :
این نرم افزار در حال حاضر عمده عملیات مورد نیاز در یک جلسه ، که کنترل دوربین ویدیوکنفرانس و عملکرد صحیح و سریع آنست را به عهده گرفته و اموری مانند حرکت ، زوم و ذخیره Preset ها را با سرعت و سهولت انجام می دهد.

KAVA-signature :
این نرم افزار با نام KAVA-Signature کاربران را قادر می سازد در یک جلسه که از طریق ویدیوکنفرانس برگزار شده ، بیانیه نهایی یا صورتجلسه را مشاهده و با تایید آن تصویر امضای خود را به آن اضافه کنند. در جلسات ویدیوکنفرانس برخلاف جلسات حضوری که افراد در نقاط پراکنده مستقر شده اند ، امکان امضای برگه صورتجلسه وجود نداشت. ولی با استفاده از این سیستم این امکان در محیط مجازی فراهم شده است.

Tele medicine :
پزشکی از راه دور. یکی از کاربردهای مهم سیستم های ویدیوکنفرانس پزشکی از راه دور است. پزشک در یک ارتباط ویدیوکنفرانسی بیمار یا روند فعالیت پزشکی را بطور زنده مشاهده می کند و با استفاده از تجهیزات جانبی خروجی دستگاه های درگیر در عمل را تحت نظر می گیرد و به این شکل می تواند تصمیمات دقیقتری اتخاذ و نظرات کاملتری را در روند درمان ارائه کند.

Eagle eye director :
دستگاه هوشمند تشخیص صوت که جایگزین تکنولوژی Voice track در سیستم های قدیمی شده است. این سیستم با استفاده از چند پارامتر ورودی مثل جهت صدا ، حرکت بدن ، صورت و یک نرم افزار هوش مصنوعی اطلاعات را تجزیه و تحلیل نموده و شخص سخنگو را بدرستی تشخیص و تصویر او را به سایت مقابل انتقال دهد. در زمانی که سایت مقابل در حال صحبت است دوربین دوم این سیستم تصویر کلی حاضرین جلسه را دریافت می کند.

Microphone array :
میکروفون های پلیکام می توانند به صورت متوالی به یکدیگر و بر روی یک کابل به کدک متصل شوند. به زنجیره میکروفون های متصل به هم Microphone array گفته می شود.

Motion detection :
تشخیص حرکت. بعضی از دوربین ها دارای این خاصیت بوده و هر گونه جابجایی را رصد می کنند و طبق تنظیمات فعالیت خاصی را در هنگام وقوع حرکت انجام می دهند مثلا دوربین های نظارتی دارای این خاصیت می توانند آژیری را فعال نموده یا تصاویر را ضبط کنند. در سیستم های ویدیوکنفرانس دارای این خاصیت دوربین با حرکت سخنگو جابجا شده و همچنان تصویر او را به سایت مقابل ارسال می کند.

Voice detection :
تشخیص صوت. سیستم های ویدیوکنفرانسی که دارای این قابلیت هستند ، جهت صدای ورودی را تشخیص و دوربین را به سمت منبع صدا جابجا می کنند.

call detail record – CDR :
در زمانی که تماسی برقرار می شود ، کلیه اطلاعات این تماس مثل زمان شروع و خاتمه ، هدف تماس و غیره در قالب یک فایل در سیستم ذخیره می گردد. این فایل های متنی دارای پسوند .CDR هستند و در رایانه قابل مشاهده می باشند.

Dedicated bandwidth :
پهنای باند انحصاری. پهنای باندی که انحصاراً به یک موسسه یا سیستم متعلق باشد اصطلاحا Dedicated گفته می شود. برای شبکه ویدیوکنفرانس پهنای باند اختصاصی باید در نظر گرفته شود تا کیفیت ارتباط تضمین گردد.

Share bandwidth :
پهنای باند اشتراکی. پهنای باند در یک شبکه یا بین مشترکین یک ISP بسته به نیاز سیستم ها یا کاربران تقسیم می شود. در این حالت پهنای باند اشتراکی محسوب می شود. این پهنای باند برای کار ویدیوکنفرانس مناسب نیست چون ویدیو کنفرانس نیاز به ثبات پهنای باند در حین جلسه دارد.

Document camera :
دوربین متنی که می توان برگه سند یا اسلاید را روی میز آن قرار داده و تصویر آنرا بر روی یک خروجی انتقال داد. خروجی این وسیله می تواند به سیستم ویدیوکنفرانس متصل و تصویر سند را Present کند.

Content recording :
ضبط Presentation در جلسات ویدیو کنفرانس

Voice tracker :
دنبال کننده صدا. سیستم های مجهز به این تکنولوژی می توانند دوربین را به سمت منبع صدا حرکت دهند.

Port forwarding :
ارسال و دریافت های اطلاعات در شبکه بین نرم افزار ها از طریق درگاه هایی مجازی به نام پورت که با یک شماره مشخص می گردد ، انجام می شود. در شبکه های بزرگ چند سرور وجود دارند که هر یک عهده دار پاسخگویی به یک نوع مبادله یا نرم افزار است که این مبادله از طریق همین پورت ها صورت می گیرد. پس هر سرور تنها از تعداد محدودی از پورت ها استفاده می کند. در زمانی که در این شبکه بخواهند تنها از یک آدرس اینترنتی استفاده کنند که می تواند دلایل زیادی داشته باشد ، باید در روتر تعریف شود که پورت های مشخص از این آدرس اینترنتی به سروری مشخص در شبکه منتقل و در آنجا تجزیه و دریافت شود. نام این طرح Port Forwarding است.

تلفن کنفرانس :
تلفنی که ارتباط صوتی بین چندین نفر را ایجاد می کند.

Telepresence :
شبیه سازی محیط جلسه تا حد واقعی یا حضور در دوردست. زمانی که صدا با کیفیت زنده و تصویر با کیفیت HD بوده و مبلمان در هر دو سایت طوری طراحی شوند که دقیقا یک جلسه حضوری را تداعی کند ، مانند این است که شخص در سایت مقابل حضور فیزیکی دارد.

electronic learning – E-learning :
آموزش (یادگیری) از راه دور. یادگیری الکترونیکی شکلی از یادگیری است که از طریق ابزارهای الکترونیکی متداول (اینترنت، اینترانت، شبکه های ماهواره ای و…)عرضه، کنترل و اجرا می شود و اجرای آن بدون محدودیت زمانی می باشد.
ویدیو کنفرانس در واقع در کاربرد آموزشی خود زیر مجموعه این تکنولوژی است. E-Learning کل فعالیت آموزشی از جمله ثبت نام ، برنامه ریزی ، آموزش و ارزیابی را کنترل می کند حال آنکه ویدیوکنفرانس تنها در بخش تشکیل کلاس از راه دور در همین مجموعه ایفای نقش می کند.

برچسب , , , , ,

نوشته شده توسط مصطفی محمدی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دلنــلـــــودخـــانــه    وارد شوید