1394 689 0912 info@golshin.com

سیستمهای نور

سیستمهای نور

ارسال شده توسط مصطفی محمدی

آشنایی با اجزای سیستم های نورپردازی

اجزای سیستم های نورپردازی

بد نیست قبل از اجاره سیستم های نورپردازی با اجزای این سیستم ها آشنا شویم. مهم ترین اقلام سیستم های نورپردازی نزدیک به 20 عددمی باشد.بسیاری از افراد با اسم و نحوه کاربرد این سیستم ها آشنایی ندارند.در این پست قصد داریم نحوه کارکرد  تمام اجزای یک سیستم نورپردازی را برای شما توضیح دهیم.با شرکت گلشین همراه باشید…

به طور کلی نورپردازی چندین دسته بندی داره که ما فقط بر روی نورپردازی بر روی استیج صحبت می کنیم.عمده استفاده از این سیستم ها در جشن های ارگانی ،جشن های خانوادگی ,عروسی و… میباشد.

1.مووینگ(Moving) عکس دستگاه مویونگ

مووینگ  وسیله ای ربات گونه است که تقریبا تمام اعمال نورپردازی را قادر است به تنهایی انجام دهد.به همین دلیل هم است که قیمت اجاره و خرید مووینگ از دیگر تجهیزات گران تر است.نصب مووینگ معمولا به علت سنگینی باید بر روی سازه ها باشد.

مووینگ ها معمولا در 3 مدل می باشند:

مووینگ اسپوت(moving spot):رنگ هاو طرح های مختلفی  را بر روی استیج انتشار می دهد.قابلیت تنظیم با ریتم آهنگ های مختلف بصورت خودکار را نیز دارد.

اجاره رقص نور | ایران رنتر

مووینگ وال واش(moving wall wash):بیشتر برای ایجاد طرح نور بر روی دیواریا نور پس زمینه می باشد ونور را به صورت پخش شده ایجاد می کند.(خطی نمی باشد)

مووینگ بیم(moving beam):همان مووینگ اسپوت بوده با این تفاوت که نور آن تیز تر و حرفه ای تر بوده و بیشتر جهت استفاده در کنسرت ها می باشد.

اجاره رقص نور | ایران رنتر

2.لیزر:

لیزر ها یکی دیگر از ابزار های ایجاد زیبایی در مراسم ها می باشد.از کاربرد های آن می توان به ایجاد خطوط استوانه ای و یا ایجاد یک طرح یا شکل برروی دیوار،کف و سقف در رنگ های مختلف نامبرد.تفاوت لیزر ها در قدرت لامپ، تعداد رنگ و قابلیت اتصال به کامپیوتر جهت ایجاد نوشته و طرح های مختلف می باشد .استفاده ازدستگاه بخاریا مه ساز درکنار لیزر  جلوه ی خاصی به طرح های ایجاد شده می دهد که در واقع این دو دستگاه مکمل یکدیگر هستند.

3.مه ساز-بخار اسموک(Fog Machine):

این دستگاه با استفاده از مایه بخار ساز(Light Fluid) ایجاد مه می کند.

در واقع بر اثر حرارتی که در دستگاه ایجاد شده مایع دستگاه به بخار تبدیل شده و مه را به بیرون دستگاه عبور می دهد.همانطور که عرض شد بخار را با لیزر مورد استفاده قرار می دهند تا خطوط لیزر در مه به زیبایی نمایش داده شود.توصیه می کنیم هیچ گاه مهمانان در کنار دستگاه بخار ساز قرار نگیرند چرا که مه نزدیک دستگاه ممکن است باعث ایجاد سردرد شود.

اجاره رقص نور | ایران رنتر

4.افکت(Effect) :

دستگاهی است که با استفاده از لامپ LED و عبور نور آن از طرح های گوناگون شکل های متنوعی را به نمایش می گذارد.

افکت ها را بر روی سطوحی همچون دیوار منعکس می کنند.در زیر نمونه ای از طرح های ایجاد شده توسط افکت ها را می توانید مشاهده کنید.

5.فایر:

فایر یا آتش زا شعله ای است که توسط کپسول گازی قرار گرفته در داخل دستگاه ایجاد آتش می کند.ارتفاع شعله فایر ها معمولا تا یک متر می رسد.

هدف از  روشن کردن فایر ها به نوعی ایجاد هیجان در لحظات حساس جشن های  می باشد.

کاربرد فابر بر روی استیج مراسم ها ی بزرگ و کنسرت ها می باشد و در جشن ها خانگی معمولا مورد استفاده قرار نمی گیرد.در بیشتر مراسم ها 2 عدد فایر را در گوشه استیج قرار می دهند و دربعضی مواقع همچون تصویر زیر تعداد زیادی را در کنار هم جلوی استیج قرار می گیرد.

6.بلک لایت:

نوعی افکت می باشد که با استفاده از یک لامپ ماوراء بنفس  رنگ سفید رابه شکل  نورانی  و براقی نشان می دهد .معمولا بلک لایت ها را در محیط  های کاملا تاریک مورد استفاده قرار می دهند.

7.ال ای دی پنل(LED Screen):

صفحه هایی نورانی هستند که جهت رنگ آمیزی موضعی دیوار،سقف،کف ویا بدنه در رنگ های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.ال ای دی پنل ها معمولا بر روی سازه هانصب می شوند.

اجاره رقص نور | ایران رنتر

8.ژوپیتر ال ای دی:

همان LEDپنل می باشد  با این تفاوت که قدرت بیشتری نسبت به آن دارد.

9.فالو(Follow light):

نوعی نور سفید قوی و به اصلاح دنبال کننده می باشد که بیشتر در مراسم های بزرگ همچون جشنواره ها،کنسرت ها،جشن های بزرگ  مورد استفاده قرار می گیرد.

در زمان هایی کهمهمانی قصد رفتن به روی استیج را دارد،نورپرداز وی را توسط فالو از ابتدای برخاستن تا زمان رسیدن به استیج دنبال می کند و هیجان خاصی در مراسم ایجاد  می کند.زمانی که فالو روشن می شود تمام نور سالن باید خاموش شود تا فرد مورد نظر کاملا مورد توجه مهمانان قرار گیرد.

اجاره رقص نور | ایران رنتر

10.فلش(FLASH):

نوعی سیستم نور پردازی می باشد که همانند فلش دوربین نور را بصورت منقطع در فاصله های زمانی خیلی کوتاه انتشار می دهد،با استفاده از فلش شما تصور می کنید افراد بر روی استیج به صورت آهسته در حال حرکت هستند.

11.فلت(FLAT):

نوعی لامپ مدادی بوده جهت ایجاد روشنایی محیط استفاده می شود.در زمان هایی که تجهیزات نورپردازی خاموش می باشد از فلت ها جهت تامین نور مراسم استفاده می کنند.

12.پرده ال ای دی( LED Curtain Lights):

نوعی پارچه ی مخملی که در آن دیود های ریز نوری کار شده است که توسط یک کنترولر می توان افکت ها و طرح های مختلفی را به نمایش گذاشت.با توجه به پیش زمینه تاریک این پرده ها حالت ستاره ای را ایجاد می کنند.

پرده led | اجاره رقص نور | ایران رنتر

13.ال ای دی کف(LED FLOOR):

نوعی از LEDپنل ها می باشد که دارای صفحه ی قوی و مقاوم در برابر ضربه و فشار برای ایجاد طرحی زیبا بر روی استیج مورد استفاده قرار می گیرد.عمده استفاده از این وسیله جهت شو های لباس،پیست رقص و هرجایی که قصد زیباسازی کف سالن را داشته باشند.

ledfloor | اجاره رقص نور | ایران رنتر

14.میکسر-DMX:

DMX یک کنترلر جهت مدیریت تجهیزات نورپردازی می باشد.هر کدام از تجهیزات نورپردازی را که قابلیت اتصال به DMX ها را داشته باشند می توان با این وسیله کنترل و مدیریت نمود.به عنوان مثال با DMX ها عمل تولید بخار،تغییر افکت،کم و زیاد شدن نور ها،تغییر جهت و شکل لیزر ها را می توان انجام داد.

دی ام ایکس | اجاره رقص نور | ایران رنتر

15.پایه T:

پایه ای Tشکل است که تجهیزات نور پردازی بر روی آن نصب می شود.البته تجهیزاتی همچون مووینگ ها که وزن نسبتا سنگینی دارند را بر روی این پایه ها نمی توان قرار داد و بیشتر لیزر ها و افکت ها را بر روی این پایه ها نصب می کنند.

16.سازه:

نوعی اسکلت خرپاشکل می باشد که جهت نصب تجهیزات نور و صدا مورد استفاده قرار می گیرد.سازه ها از پایه ها ی Tشکل مقاوم تر بود ه و در شکل ها و مدل های مختلف می توان آن را مونتاژ نمود.استفاده از سازه ها جلوه زیباتری نیز بر سیستم های نورپردازی می دهد.(به پست آشنایی با سازه های فلزی مراجعه کنید)

17.برف ساز(Snow Machine):

از این دستگاه جهت ایجاد برف مصنوعی در جشن ها  استفاده می شود.

 

18.حباب ساز(Bubble Machine):

از این دستگاه برای ایجاد حباب استفاده می شود که در کنار سایر وسایل نور پردازی جلوه ی خاصی به مراسم شما می دهد و بیشتر برای جشن های عروسی،جنگ ها،کنسرت ها،مراسم افتتاحیه و… مورد استفاده می گیرد.

 

19.کاغذ پرت کن(Cannon Machine):

با کمک این دستگاه می توان کاغذ های رنگی خرد شده ی کوچک به هوا پرتاب کرد که باعث هر چه زیباتر شدن مراسم شما می شود موارد استفاده آن نیز بیشتر برای عروسی ها،کنسرت ها،مراسمات افتتاحیه،جنگ ها و… می باشد.

 

20.ال ای دی پار واش( LED PAR Wash):

بیشتر برای رنگ آمیزی محیطی استفاده می شود زمانی که شما قصد داشته باشید کل محیط را به یک رنگ خاص در بیاورید از این دستگاه استفاده می شود.

  • دسامبر 31, 2016
دلنــلـــــودخـــانــه    وارد شوید