1394 689 0912 info@golshin.com

سیستمهای صوت

GOLSHIN سیستمهای صوت

سیستمهای صوت

ارسال شده توسط مصطفی محمدی

سیستم های صوتی عمومی

یک سیستم تقویت الکترونیکی با میکسر، آمپلی فایر و بلندگو است که برای تقویت یک یا چند منبع صدا مثل تقویت صدای اذان و سخنرانان در مساجد و اماکن عمومی وتوزیع و پخش صدا در سراسر محل برگزاری مجالس و کنفرانس ها و ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرد.

برخی از سیستم های صوتی ساده نیز در سالن های کوچک مانند مدارس ، مساجد ، رستوران ها واماکن عمومی دیگر که دارای سالن هایی با ابعاد کوچکتر هستند، استفاده می شود.

سیستم های صوتی با تعدادی بلندگو، بطور گسترده در ساختمان های اداری و تجاری جهت خواندن اطلاعیه ها و موراد ضروری استفاده می شود.

سیستم های مخابره داخلی که اکثرا در مدارس تعبیه می شوند، در هر اتاق دارای میکروفن هایی با قابلیت پاسخگویی می باشند.

برخی از مهندسین صوت، میان تکنولوژی و توانایی تمایز قائل شده اند، در حالی که عده ای دیگر میان نحوه ی استفاده آنها تمایز قائل شده اند.

سیستم های تقویت صدا برای مداحی های زنده مناسب اند، اما سیستم های صوتی عمومی برای موارد ضبط شده همانند مداحی ها ی ضبط شده و سخنرانی ها در ساختمان ها و مساجد قابل قبول هستند.

این تفاوت در برخی مناطق، تفاوت مهمی به نظر می آید که در برخی موارد نیز قابلیت تغییر دارند.

سیستم های صوتی کوچک

ساده ترین سیستم های صوتی عمومی شامل یک میکروفن، یک آمپلی فایر پاور میکسر و یک یا چند بلندگو می باشد. این نوع اغلب دارای توان ۵۰ تا ۲۰۰ وات هستند که در سالن های کوچک مثل سالن های مدرسه، مساجد و یا رستوران های کوچک مورد استفاده قرار میگیرند.

با اتصال سیستم به یک رادیو و یا ضبط صوت می توان موارد دلخواه را از طریق سیستم های صوتی که در اختیار است پخش نمود.

سیستم های صوتی عمومی دارای منابع ورودی، روتر سیگنال، آمپلی فایرها و کنترل تجهیزات نظارت و بلندگوها می باشد. با توجه به مقررات هر کشور این آمپلی فایر ها سیگنال های صوتی را تا سطوح ۵۰ ، ۷۰ و ۱۰۰۰ ولت تقویت می کنند.

تجهیزات کنترل، خطوط بلندگوها و آمپلی فایرها جهت کنترل خطا، قبل از رسیدن به بلندگوها را نظارت می کنند. تجهیزات کنترل نیز همچنین برای جداسازی مناطق از سیستم های صوتی عمومی استفاده می شود. بلندگوها نیز برای تبدیل سیگنال الکترونیکی به سیگنال های صوتی کاربرد دارند.

سیستم های صوتی بزرگ

برخی از سیستم های صوتی عمومی دارای بلندگوهایی هستند که یک منطقه وسیع تجاری و یا دانشگاهی و مجموعه های فضای باز را پوشش می دهد. اغلب اوقات از این سیستم های صوتی بعنوان زنگ صدا، جهت هشدار برای مواقع اضطراری نیز استفاده می شود.

 

طراحی سیستم های صوتی

طراحی سیستم های صوتی شامل پیجینگ ( پیام رسانی عمومی ) سیستم کنفرانس دالبی و. با بکارگیری از دانش فنی، نرم افزارها و متد های طراحی که همه روزه در حال پیشرفت و به روز رسانی است صورت می پذیرد .

مراحل طراحی سیستم های صوتی شامل محاسبات الکتروآکوستیکی، انتخاب سیستم صوت، طراحی چیدمان و مکان سنجی تجهیزات صوتی با در نظر گرفتن نوع کاربری محیط، متریال سطح، دیوارها و سقف، آکوستیک محیط، میزان نویز محیط و حجم صدای مورد نظر می باشد.

طراحان در تلاشند تا تعاملی بین سیستم های صوتی (بلندگو ها، پروسسورها، آمپی فایرها، دیگر تغییرات ) و فضای مورد نظر ایجاد کنند تا بهترین خروجی صدا حاصل گردد.

برای اجرای این هدف طراحان از نرم افزارهای چون EASE(نرم افزار حرفه ای طراحی و شبیه سازی الکترواکوستیک) Autocad (نرم افزار طراحی اولیه اماکن و فضاها) و همچنین Audio Architect (نرم افزار حرفه ای جهت تنظیمات نهایی سیستم های صوتی) استفاده می کنند.

امروزه طراحی سیستم های صوتی یکی از مهم ترین عناصر فضاهای عمومی سالن های کنفرانس و همایش ها ،سینما و استادیوم های ورزشی، مراکز تجاری، مساجد و اماکن مذهبی و می باشد.

  • دسامبر 31, 2016

دانلود مجله های نور و صدا

Join Now